Rozwód i jego konsekwencje

24 Wrz

Rozwód, to trudny okres i zawsze powoduje, że poszczególni członkowie rodziny w której dochodzi takich rozstrzygnięć ponoszą konsekwencja. Dotyczą one nie tylko finansów danej rodziny, której status materialny zawsze ulega w takim wypadku pogorszeniu, lecz przede wszystkim do uszczerbku na psychice. Bowiem po rozwodzie zachodzą duże zmiany w organizacji domowników. Opieka nad dziećmi przechodzi na jednego z rodziców.Zaś rozwód rodziców powoduje, że dzieci tracą poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli dochodzi do rozwodu osoby dorosłe w większości potrafią poradzić sobie z emocjami, wiedzą, że jeśli poczują jakąś obawę lub zaniepokojenie mogą skorzystać z pomocy lekarzy lub ośrodków zajmujących się pomaganiem osobom, które mają za sobą to traumatyczne przeżycie. Nie ma znaczenia sam fakt, że doszło do rozwodu, natomiast duże znaczenie ma sposób jaki zostanie on przeprowadzone. Osoby dorosłe powinny zadbać przede wszystkim o dobro dzieci i zminimalizować ich cierpienia.

Często rozwodzące się rodziny zadają sobie pytanie „jak żyć po rozwodzie”?. Odpowiedź nie jest prosta jednak jest to możliwe. Ważne by zostały zachowane priorytety. Zachowanie osób dorosłych nie powinno wpływać na relację z dziećmi. One nie stały się powodem rozwodu, lecz jedynie ich uczestnikami. Podobnie jak pozostali członkowie rodziny.